Snehvide er ikke snehvid nok- Disney fanget i internettets paradoks

Vi har så travlt med at finde steder, hvor “nogen på internettet” tager fejl. Men er vi gode nok til at erkende, når vi selv er lidt sarte? Når vi selv har en blind vinkel? Kunne vi blive bedre til at anerkende andres vilje til at gøre det rigtigt, også selvom vi mener, der er rum til forbedring? Reaktionerne på Disneys nye Snehvide film er fuld af paradokser.
Verden er blevet så polariseret, at det vitterligt er umuligt at gøre noget rigtigt. Reaktionerne på den nye Disney film (vel at mærke før den udkom) viser med al tydelighed kakofonien af stemmer råber i hver sin retning.
Traditionalister synes Snehvide er for mørk til sit navn. Skuespillere med dværgvækst er sure over dværgene er computeranimerede, så de ikke får jobbet. Andre sure over det er stereotypt dværge i filmen bor i huler, fordi det gør folk med dværgvækst jo ikke. Den onde stedmor er pro Israel og Snehvide er pro Palæstina.
Snehvide må ikke udvise lederegenskaber og være en såkaldt “bosslady”, men hun må heller ikke være underdanig med det ene ønske – at “leve lykkeligt til sine dages ende” med sin prins. En prins som flere i øvrigt mener, faktisk agerer stalker i den gamle version af eventyret. (jeg er tilbøjelig til at give dem ret, men hey jeg har også altid syntes, at Hollywoods portræt af umulig kærlighed ofte virker decideret toksisk).
Det er simpelthen umuligt for et brand som Disney at genfortælle deres klassikere uden enten at blive beskyldt for racisme, sexisme og naivisme. Eller for wokeness og for manipulation af den gamle kulturskat. Når man forsøger at være tro mod klassikerne, går det galt. Når man forsøger at inkorporere, at verden ændrer sig, går det galt. Ingen vinder.
Hvornår og hvorfor blev vi så sarte? Allesammen! Og hvad gør vi ved det?
PS. Nå men Snehvide filmen får faktisk gode anmeldelser og hovedrollen bliver rost for at fange Snehvide karakteren rigtig godt. Så måske var internettets raseri endnu engang totalt overflødigt?
Del

Christiane Vejlø
Christiane er direktør for Elektronista Media og en af Danmarks førende eksperter i digital kultur, digitalt content og forholdet mellem mennesker og teknologi. Christiane holder foredrag og rådgiver om digitale trends i ind- og udland. Hun har en kandidatgrad i religionsvidenskab og medievidenskab og så sidder Christiane i dataetisk råd. Følg @christianevejlo på Twitter og på Instagram.